1.9.2014

Školní řád - Organizace provozu mateřské školy

I. Přijímací řízení

Zápis dětí do mateřské školy na následující školní rok probíhá v jarních měsících formou  otevřených dveří v tom kalendářním roce, ve kterém následující školní rok začíná. Datum zápisu určuje ředitelka školy. V případě volných míst mohou být děti přijímány do mateřské školy i v průběhu školního roku.

Dítě do mateřské školy přijímá na základě žádosti rodičů ředitelka mateřské školy. Přihlášku a evidenční list dítěte do MŠ si rodiče mohou vyzvednout v mateřské škole. Po ukončení zápisu obdrží rodiče rozhodnutí o přijetí dítěte do MŠ.

Mateřská škola může přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním, má doklad, že je proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci.

Po ukončení zápisu budou rodiče DO 14ti dnů informováni, zda je jejich dítě do MŠ přijato. Poté se dostaví do MŠ a vyzvednou si rozhodnutí o přijetí dítěte, formuláře na placení poplatku škole a placení stravy. Domluví si průběh adaptace a konkrétní nástupní termín dítěte do mateřské školy.

II. Platby v mateřské škole

Poplatek škole – úplata za vzdělání

Církevní mateřská škola patří podle zřizovatele do oblasti církevních škol. Podle zákona rodiče platí úplatu za vzdělání tak, jako v kterékoli jiné MŠ. Za 1 dítě je stanovena částka 500 Kč za měsíc, sourozenci platí 400 Kč každý. Osvobozen od platby je zákonný zástupce dítěte, který pobírá tzv. dávku hmotné nouze (nutno doložit písemně), nebo fyzická osoba, která o dítě dlouhodobě osobně pečuje a pobírá dávky pěstounské péče. Rozhodnutím zřizovatele nejsou rodiče předškolních dětí v církevní mateřské škole od úplaty za vzdělání osvobozeni. Platby rodiče posílají na účet mateřské školy číslo 21634301/0100, popř. hradí hotově v kanceláři ředitele školy.

V souladu s § 123 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), lze předškolní vzdělávání poskytovat za úplatu ve všech mateřských školách bez ohledu na to, kdo je jejich zřizovatelem.

 

Úhrada za školní stravování dětí

- Platby stravného probíhají bezhotovostním stykem formou inkasa. Formulář je nutné vyzvednout v MŠ.

 Je povinností rodičů dbát na řádné a včasné úhrady veškerých plateb, které souvisejí s pobytem dítěte v mateřské škole.  Pokud nebudou platby dodržovány, má ředitelka školy právo zahájit s neplatiči správní řízení.

III. Evidence dítěte

Při přijetí dítěte do MŠ předají rodiče učitelce Evidenční list dítěte, ve kterém je vyplněno jméno a příjmení dítěte, rodné číslo, státní občanství a místo trvalého pobytu, dále jméno a příjmení zákonného zástupce, místo trvalého pobytu, adresa pro doručování písemností a telefonické spojení.

Zdravotní stav dítěte a potvrzení o pravidelném očkování doplní do Evidenčního listu dětský lékař, a to před nástupem dítěte do mateřské školy. Rodiče jsou povinni neprodleně nahlásit v mateřské škole každou změnu ve výše uvedených údajích (zejména místo trvalého pobytu a telefon).

Informace o dětech jsou důsledně využívány pouze pro vnitřní potřebu školy, oprávněné orgány státní správy a samosprávy a pro potřebu uplatnění zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.

IV. Provoz mateřské školy

Provoz  mateřské školy je v Příběnické ulici od 630  do 1630 hodin, ve Smetanově ulici (Masarykův Domov) od 700 do 1630 hodin.

Děti přicházejí do MŠ do 9 hodin, pak se MŠ z bezpečnostních důvodů zamyká a je nutné zvonit na zvonek u vstupních dveří. Pozdější příchod je možný, nejlépe však po domluvě s s učitelkami ve třídě. Rodiče omlouvají děti na další den nejpozději do 1230 hodin a to osobně nebo telefonicky na telefonní čísla mateřské školy. Na následující dny se děti omlouvají kdykoli v průběhu dne stejným způsobem.

 V. Zajištění bezpečnosti a zdraví

Rodiče předávají dítě do MŠ zdravé. Vyskytne-li se u dítěte infekční onemocnění, rodiče jsou povinni tuto skutečnost neprodleně ohlásit do mateřské školy.

Při příznacích onemocnění dítěte v době pobytu v MŠ (teplota, zvracení, bolesti břicha) jsou rodiče telefonicky informováni a vyzváni k zajištění další zdravotní péče o dítě.

Při výskytu infekčního onemocnění ve škole, včetně vší, (§ 30 odst. 1 písm. c) školského zákona stanoví ředitelka zvláštní postup pro zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, podle něhož při zjištění nebo důvodném podezření z infekčního onemocnění (z právního hlediska je zavšivení považováno za infekční onemocnění, které se šíří v dětském kolektivu) budou neprodleně informováni zákonní zástupci dítěte  a dítě  bude do jejich příchodu odděleno od ostatních dětí (při zajištění všech podmínek ochrany zdraví a bezpečnosti, tj. především dozoru), aby nedošlo k šíření infekce.

Zbavit děti vší je povinností rodičů, nikoliv školy a jejích pedagogických pracovníků.

Podle § 31 odst. 1, písm. a) zákona č. 94/1963 Sb., o rodině, v platném znění, je rodič (zákonný zástupce) povinen pečovat o zdraví nezletilého dítěte. Je tedy povinen sledovat i výskyt vší a při zaznamenaném výskytu vší je rovněž povinen zajistit neodkladně odvšivení dítěte. Pokud se problém zavšivení u dítěte opakuje, může ředitelka doporučit, aby o  této skutečnosti byl informován příslušný orgán sociální péče.

Učitelka má právo požadovat od rodičů dítěte lékařské potvrzení o ukončení nemoci (infekčního stavu) dítěte a souhlas lékaře s jeho návratem do kolektivu dětí. To platí i v případě nákazy pedikulózou (napadení vší).

Učitelky odpovídají za děti od doby, kdy dítě převezmou od rodičů nebo jimi pověřených zástupců až do doby, kdy je opět rodičům nebo zástupcům předají. Pokud se rodiče nechají zastupovat, sdělí tuto informaci na předepsaném formuláři vedení MŠ.

Všechny děti v mateřské škole jsou pojištěny proti úrazům a nehodám v době pobytu dítěte v MŠ a při akcích MŠ organizovaných.

VI. Ostatní ujednání

Co děti do školky potřebují:  

Pevnou obuv na přezutí, povlečení na dětskou postýlku, malý ručník s poutkem, náhradní spodní prádlo,

náhradní tepláčky a tričko, kapesníčky – papírové, pyžamo.

 

Konzultační hodiny s ředitelkou školy:

- každý lichý týden v úterý od 15.30 do 16.30 hodin - doporučujeme telefonickou domluvu.

Informace o připravovaných akcích v MŠ jsou vždy včas oznamovány na nástěnkách v šatnách dětí.  Doporučujeme rodičům pravidelně sledovat nástěnky.

VII. Práva a povinnosti rodičů

Rodiče mají právo:

- na diskrétnost a ochranu informací, týkajících se jejich osobního a rodinného života

- po dohodě s učitelkou být seznámeni s výchovnými činnostmi ve třídě

- konzultovat výchovné i jiné problémy svého dítěte s učitelkou nebo ředitelkou školy

- přispívat svými nápady a náměty k obohacení výchovného programu školy

- projevit jakékoli připomínky k provozu MŠ, učitelce nebo ředitelce školy

- požádat o individuální úpravu pravidel stanovených ve školním řádu MŠ, toto vždy písemnou formou.

 

Povinnosti rodičů: Jsou vymezeny zákonem č. 91/1998 Sb. o rodině

- respektovat tento Řád a další dokumenty týkající se výchovně-vzdělávací práce MŠ

- umožnit dětem volný a bezpečný pohyb nejen ve třídě, ale zejména venku vhodným oblečením a obutím

- v létě děti vybavit na pobyt venku vhodnou pokrývkou hlavy, slunečními brýlemi, popř. opalovacím krémem s ochranným faktorem

- upozornit učitelku na všechny aspekty týkající se momentálního psychického a fyzického stavu dítěte

- informovat a spolupracovat s učitelkou tak, aby byla zajištěna péče a rozvoj dítěte opravdu v součinnosti s rodinou

- omluvit dítě v případě jeho nepřítomnosti – zejména při dlouhodobější nepřítomnosti

 Předškolní vzdělávání zabezpečuje uspokojování přirozených potřeb dítěte. Rozvoj jeho osobnosti probíhá ve spolupráci rodiny

a předškolního zařízení.

VIII. Práva dětí

Dítě má právo:

- aby mu byla společností  poskytována ochrana (potřeba jídla, oblečení, místa k životu, lékařské pomoci, ochrany před lidmi a situacemi, které by je mohli fyzicky nebo psychicky zranit)

- být respektováno jako jedinec ve společnosti (slušné zacházení, i když nemá pravdu, právo na přátelství, na respektování jazyka, barvy pleti, rasy či sociální skupiny)

- na emočně kladné prostředí a projevování lásky (právo žít s každým se svých rodičů, pokud by mu to neuškodilo, právo mít někoho, kdo se ho zastane, právo být s lidmi kteří ho mají s rádi, právo na pozornost a vedení ze strany dospělých)

- být respektováno jako jedinec s možností rozvoje, který si chce potvrzovat svoji identitu

- být respektováno jako individualita, která si tvoří svůj vlastní život                                                                            -vybráno z Úmluvy o právech dítěte-